Dovolená

Nejstarší jezero na světě – dovolená pro otužilce

Podle odhadů je jezero Bajkal nejhlubší na světě. A také nejstarší. Vědci jeho stáří odhadují na třicet milionů let.

Faktografie:
–          Jezero je v průměru šedesát kilometrů široké
–          Je hluboké tisíc šest set padesát metrů
–          Do Bajkalu ústí přes pět stovek řek
–          Pobřeží tohoto ruského jezera je dlouhé přes šest set kilometrů

Pokud sem zamíříte na dovolenou, nečekejte ani teplo, ani písečné pláže, ale ani luxusní hotely. Na co se na druhou stranu můžete těšit a čeho si tu užijete do sytosti? Povíme vám, proč byste měli chtít strávit alespoň několik dní u tohoto nádherného přírodního jevu.

1.       Už jenom se sem dostat je poměrně náročné. Můžete s sem dostat dvěma způsoby. Buď Transsibiřskou magistrálou, která je dlouhá téměř deset tisíc kilometrů, nebo se sem můžete nechat dopravit trajektem, který zde má zastávku na trase Severobajkalsk–Chakusy, kde najdete termální lázně.

2.       Všichni milovníci přírody jsou za jedno: Bajkalské jezero je pravděpodobně jedním z nekrásnějších přírodních úkazů, které jsou v Evropě k vidění. Podle mnohých dokonce na světě. Podle vědců je právě v tomto jezeře celkově pětina pitné vody, která je na celém světě k dispozici – tento fakt je téměř nepředstavitelný.

3.       Vypravíte-li se sem v zimě, zažijete naprosto neskutečný zážitek. V lednu totiž Bajkal zamrzá, na jeho hladině se tvoří ledová vrstva, která přesahuje až jeden metr! Rybáři zde vysekávají do ledu díry pro ryby, přijíždějí nákladními automobily přímo až na led, který je někdy hladký a jde přes něj vidět prohánějící se ryby pod hladinou.

4.       Pokud se zde pokusíte koupat, vyrazte sem v srpnu. Voda je zde mimořádně čistá, úplně čirá. Klidně můžete vidět na dno až do hloubky padesáti metrů.

5.       Narazíte zde na člověkem nedotčený ekosystém, kdy se zde vytvořila spousta jedinečných rostlin.