Děti

Z čeho jsou děti úzkostlivé

Nejen dospělí mají strach z neznámého. Také mnoho dětí má strach, a ať už jsou to obavy z toho, že něco pokazí, nebo psychická stísněnost, může se tento stav stát až chronickým. Toto téma je dnes velmi aktuální, úzkostnými stavy totiž trpí až 15% dětí, a tak se vlastně úzkost stala symbolem 21. století.

Určitý úzkostný stupeň v různých obdobích dětství je normální. Je vcelku běžné, že malé děti mají obavy z odloučení od rodičů, což se srovná ve věku, kdy začnou chodit do školy. Strach ze tmy, z cizích lidí nebo z věcí, kterým nerozumí, je dalším vyvolávačem úzkosti, které ale s postupem věku sami vymizí. Takové obavy prostě patří do dětství snad každého z nás.

Znepokojivé však bývají situace, kdy děti strach omezuje v jejich běžné činnosti a svazuje je natolik, že nejsou schopni bez pomoci fungovat. V takovém případě je potřeba, abyste s vašimi dětmi navštívili psychologickou poradnu, neboť se jejich strach mohl dostat až do úzkostné poruchy. Dětské strachy určitě v žádném případě nepodceňujte. Pokud totiž dítě nemá podle vás k úzkosti opravdový důvod, je potřeba to řešit.

Proč jsou dnešní děti úzkostnější
Žijeme v uspěchané době, a tlak na výkon je typický pro současnou společnost. Velké nároky na jedince a očekávání ohromných výsledků zapříčiní, že jsou děti nejisté a úzkostné. Také moderní životní styl, kdy děti tráví více času s  elektronickými pomocníky, jako jsou počítače, tablety a mobilní telefony, než se svými vrstevníky, přináší úzkostnost. Děti totiž nestačí zpracovávat všechny činnosti, zvuky a blikající obrazovky, jsou přehlceni technikou, a mají mnohem méně prostoru pro pobyt venku. To všechno jsou faktory, které hrají velkou roli pro vznik úzkostných stavů.

Dětský strach nezlehčujte
Bojácné pocity dětí bychom neměli v žádném případě zlehčovat. Ta totiž není vymyšlená, je to opravdový pocit, který dítě z nějakého důvodu stresuje. Proto bychom měli dětem pomoci a vysvětlit jim, že je normální, když se někdy v životě bojí. Naslouchání a povídání dětem pomůže, aby se uvolnily, a získaly pocit jistoty a bezpečí.