Děti

Dítě a nástup do školky – Na co jej musíte připravit a jak docílit toho, aby se dítko těšilo?

Čeká vaše dítě nástup do školky? Už během jara, kdy probíhají zápisy do škol a školek o tom s dětmi mluvte, nejvíce práce s přípravami vás ale čeká v létě. 

Dítě a nástup do školky – Na co jej musíte připravit a jak docílit toho, aby se dítko těšilo? 

Pro děti je nástup do školky první opravdovou zkouškou a velkou změnou. Jsou děti, které se velmi těší, pak jsou ale děti, které se netěší naopak vůbec, mají strach, bojí se neznámého a dost špatně nesou odloučení od rodičů. Čeká vás tohle v září? Půjde váš potomek poprvé do školky a chystáte se na jaře k zápisu? Dítě připravujte dopředu a mluvte s ním o tom, co ho čeká. Usnadníte pak samotný nástup nejen dítěti ale i sobě. 

děti ve školce

Změna pro každého 

On totiž nástup do školky není velkou změnou jen pro děti, ale i pro rodiče. Zvláště rodiče, kteří mají k dětem vytvořené obrovské pouto, nedávají děti na hlídání ani babičkám, s tím mohou mít problém. Najednou je totiž dítě polovinu dne pryč, je jinde a s cizími lidmi. Každopádně pokud rodič pociťuje nějaké obavy, dítě by to nemělo za žádnou cenu poznat. Je třeba se soustředit právě na dítě a na to, že to musíte připravit, uklidnit a vlastně se musíte snažit docílit toho, aby se i začalo těšit. Vždyť ve školce zažije dítko tolik legrace a naučí se tolik nových věcí. Udělejte z toho přednost.

dítě si hraje  

Jak s dítětem o tématu školka mluvit? 

Nevíte, jak se o tom bavit? Co říci? Ptá se dítko, proč musí do školky? Je třeba mu to vysvětlit, samozřejmě narovinu, ale nemluvte jen o tom, že do školky jde proto, že musíte do práce vydělávat peníze. Ano, dítě musí vědět, kam poté, co jej necháte ve školce, půjdete, ale zase by si nemělo myslet, že je ve školce jen kvůli tomu, že musíte vydělávat peníze a chodit do zaměstnání. Školka je totiž také značným přínosem v životě malého dítěte. 

Ve školce je kolektiv stejně starých dětí, to je to podstatné a o tom také mluvte. Dítě si najde kamarády, pozná nové děti, také se začne pomalu učit nové věci a postupem času se bude připravovat i na školu. Pokud máte nějaké své vlastní negativní vzpomínky na školku, nechte si je pro sebe, dítě by to mohlo vystrašit. Mluvte věcně ale pozitivně.