Ekonomika

Kryptoměnu Dogecoin lze efektivně těžit prostřednictvím ASIC dogecoin mineru

Že by se virtuální mince daly přirovnat ke zlaté horečce 21. století, není až tak daleko od pravdy. Zároveň málokdo předpovídal v roce 2009, kdy vznikla první kryptoměna Bitcoin, že by mohla mít nějakého konkurenta. V České republice se v té době slovo „kryptoměna“ příliš nevyslovovalo, někomu dokonce znělo jako nadávka. A těžba rovněž nebyla příliš lákavá, výpočetní technika tehdy nebyla zdaleka na takové úrovni, jako současné systémy.

čip

Kde se vzal tento podivný název

Jedním z příkladů, kam až může zajít davová euforie, je kryptoměna Dogecoin. Její samotný název ve vás může vyvolávat zvláštní pocit, že snad toto platidlo má cosi společného s nějakými psy. A máte pravdu. Vzniklo totiž jen jako pouhá recese v roce 2013, přičemž se jeho tvůrce inspiroval psím plemenem Shiba-Inu. Tehdy byla tato měna pouze dalším kamínkem mozaiky ve virtuálním světě, který se slibně rozvíjel, z původního nevinného žertu se však vyklubal poměrně silný subjekt. Nejsilnější vlna přišla současně s nárůstem zájmu o Bitcoin. Bylo to v lednu 2018 a tehdy se za jednu minci „psí kryptoměny“ vyplácelo již téměř 19 tisícin dolaru a jeho celkový tržní potenciál vzrostl na více než 2 miliardy dolarů.
Dogecoin lze tak trochu srovnávat s Litecoinem. K jeho získávání (těžbě) je zapotřebí speciálně sestavené techniky. Lze jej poměrně obtížně těžit i pomocí grafických karet (GPU), ovšem optimálním řešením jsou asic dogecoin minery.

bitcoin

Početná komunita Dogecoinu podporuje společenské aktivity

V současné době se tato měna nachází mezi třiceti nejlépe hodnocenými kryptoměnami a její komunita je poměrně výrazná. Jejími hlavními výhodami je neuvěřitelně rychlý pohyb transakcí a především minimální náklady na jejich průběh. Početná komunita se také hrdě hlásí k podpoře různých společenských akcí v oblasti kultury a sportu, jednou z nich byla dokonce olympiáda v ruském městě Sochi, kde byl touto cestou propagován jamajský čtyřbob. Měl lidem připomenout film „Kokosy na sněhu“, který se opíral o skutečný příběh z roku 1988 na olympiádě v Calgary.
Měně napomáhá také její logo psího plemene, které je bezesporu současným internetovým fenoménem – konceptem, označovaným jako „mem“. K nárůstu popularity také přispěl podle čínského výkladu lunárních horoskopů rok 2018 jako tzv. rok psa.