Online

Sociální sítě, aneb žrout soukromí

Dnes už je zvykem, že skoro každý má účet alespoň na jedné sociální síti. Nejedná se jen o mladší ročníky, naopak už i naši rodiče, dokonce prarodiče podlehli tomuto trendu. Právě oni s radostí sdílí s okolím své zážitky z dovolených a různých akcí formou fotek, které na sociální sítě přidávají. Evidentně si ale neuvědomují, jaké nebezpečí tím vytváří, jak pro sebe, tak pro své děti.
Co oni sami neustále říkají mladším ročníkům? Nedávej si tam své fotky, nepiš, kde bydlíš, nezveřejňuj svoje osobní údaje. Bohužel mají pravdu a toto se opravdu děje. Spustě lidem není cizí, zadat si do svého profilu adresu aktuálního bydliště a v létě přidat fotku, kde si celá rodinka spokojeně užívá na řeckých plážích. V mnoha případech pak přijedou tito lidé domů a čeká je nemilé překvapení, kdy se v okamžiku z krásné dovolené stane noční můra.
učení na tabuli
Toto je ale jen jeden příklad z mnoha. Jak jsem již naznačila, velmi nebezpečné je i vkládání fotek malých dětí rodiči. Ti se kolikrát neštítí zveřejnit informace o tom, kam jejich dítě chodí do školy a tak podobně. Pokud si je pak vyhlídne nějaký postarší pán, může být zle a úplně zbytečně.
Netýká se to ale jen malých dětí, naopak. Nejrizikovější skupinou jsou dospívající a mladé dívky. Ty pod vidinou toho, že se zalíbí svému vysněnému princi, vkládají spoustu odvážných fotek, kterými se snaží zaujmout. Bohužel většinou nezaujmou cílovou skupinu, ale opět lidi, kteří mohou být pro tyto slečny nebezpečné. Pro nikoho pak není těžké je kontaktovat, popřípadě z informací, které na sebe samy prozradí na sociálních sítích, je vysledovat.
Měli bychom si tedy dávat ve svém vlastním zájmu daleko větší pozor na to, co o sobě povídáme a s čím vším se komu a hlavně kde svěřujeme.
harvard univerzita

Jak se tedy chovat, abychom si uchránili soukromí?

1.       Nezveřejňujte místo vašeho aktuálního bydliště.
2.       Pokud jedete na dovolenou, informujte o tom jen své nejbližší a ne celý internetový svět.
3.       Nepiště do svého profilu vaše telefonní číslo.
4.       Nevynášejte informace ze svého soukromého života (nový vztah, svatba, rozchod,…).
5.        Nezveřejňujte, kde se aktuálně nacházíte a co děláte.