Business

Vyrobte si z meduňky věci, které vám zachutnají a pomohou


Meduňka je bylinka, která jde velmi snadno pěstovat a není náročná na údržbu. Má skvělé antivirotické vlastnosti, takže pomáhá před nejrůznějšími virovými onemocněními. Dokáže také zklidňovat a navozovat stav relaxace. Běžně se používá jako léčba žaludečních nevolností a potíží s trávením, na osvěžení zkaženého dechu, nebo i zevně, na kousnutí hmyzem. Meduňka se pěkně rychle rozrůstá, takže pokud jste ji zasadili na zahradě, je docela možné, že jí brzy budete mít plnou zahradu. V takovém případě se vám budou hodit naše tipy, co všechno lze s meduňkou dělat.

meduňka

Bylinný sirup

Sirupy z bylinek jsou velmi chutné, a ten z meduňky vám například může pomoci ve chvíli, kdy se cítíte podráždění, ve stresu nebo v nedobré náladě. Jak na něj? Do hrnce přidáte necelý šálek meduňkových listů a ponoříte je do vody. Poté listy dusíme, až se tekutina zredukuje na přibližně polovinu. Vodu odcedíme a vznikne nám vlastně takový meduňkový čaj. Na jeden hrníček čaje vmícháme půl hrníčku medu. Můžete přidat i více, pokud preferujete sladší chuť. V lednici vám vydrží asi tři dny. V případě potřeby si dejte lžíci nebo dvě.

Meduňkový salát

Možná vás to nikdy nenapadlo, ale meduňkové listy skvěle chutnají i přidané do salátů. Přidejte je do salátu, který obsahuje nejrůznější lístky a přidejte ideálně nějaký jogurtový dresing, který skvěle propojí chutě. Meduňka se kromě salátů také skvěle hodí do sladkých, pečených dezertů.

salát

První pomoc při bolesti břicha

Tento tip ocení třeba dámy, které trpí na bolestivou menstruaci. Je to jednoduché, a přitom velmi účinné. Dejte si do nahřívací sklenice lístky meduňky. Ty potom nahřejte a obalte ji do kusu látky, abyste si nějak nepopálili kůži. Sklenicí pak koulejte po svém podbřišku. Teplo ve spojitosti s uvolněnou vůní meduňky vám pomůže se zbavit bolestivých křečí, nebo je alespoň zmírnit.