Mořská sůl do bazénu nahradí klasickou bazénovou chemii. Nevěříte?
Jestliže použití soli v bazénu skutečně zvažujete, musíte počítat s tím, že Váš bazén musí být vybaven tzv. salinizační jednotkou. O co se jedná? Je to v podstatě speciální zařízení, kde se pomocí elektrolýzy solného roztoku vytváří přírodní chlór a ten, jak známo, velice účinně desinfikuje bazénovou vodu. Použití mořské soli v bazénechje tudíž naprosto přirozený proces očisty vody bez dalších nežádoucích chemických látek.
Jakou sůl do bazénu zvolit?
Zpravidla volba padne na kvalitní italskou mořskou sůl ze Středozemního moře, ale na trhu jsou i soli dovážené z německého Baltu, nebo můžete bez obav zakoupit osvědčenou portugalskou sůl Vatel z pobřeží Atlantského oceánu. Taková sůl obsahuje v průměru 99,6% čistého roztoku chloridu sodného NaCl. Velikost zrna se pohybuje v rozmezí od 1 do 2 milimetrů, důležité je, aby sůl byla zbavena znečišťujících a nežádoucích látek, především jodidů. Odstranění jódu je v tomto případě nezbytné, neboť v průběhu elektrolýzy vody vytváří jodizovaná sůl ve vodě hnědavé zabarvení, které není v bazénu pochopitelně žádoucí.
Jaké jsou výhody použití mořské soli v bazénech se salinizátory?
Solí ošetřená voda nedráždí oči a pokožku a je doslova křišťálově čistá. Voda je v této koncentraci jen mírně slaná a příznivě působí na pokožku, což ocení i lidé postižení civilizačními a kožními chorobami. Slaná voda v podstatě eliminuje výskyt virů, bakterií a vodní řasy.
Sůl lze do bazénu přidávat pochopitelně i bez salinizační jednotky, musíte však počítat s tím, že s její přítomností nedochází k elektrolytickému procesu a pro desinfekci bazénové vody je nutné použít klasickou bazénovou „chemii“.
Alchymie mořské soli
Mořská sůl se do bazénové vody přidává v koncentraci od 3 kg na 1000 litrů vody. Pokud budete volit koncentraci vyšší, která se blíží složení mořské vody, počítejte s dávkováním 30 kg soli na 1000 litrů vody. Použití soli v bazénech má však jedno úskalí, a tím je velká korozivní schopnost. Čím slanější voda, tím více koroze, musíte tedy zabránit přímému kontaktu slané vody s ocelovými komponenty (pochopitelně kromě nerezové oceli, která nekoroduje).