Výrobky

Vanilka bývala za dávných dob nenahraditelným léčivem

Právě o vanilce existuje nespočetně mnoho věcí, o kterých jste možná nikdy neměli ani potuchy.
Obecně víme, že se jedná o kořenípocházející z Mexika, které se nejvíce využívá při přípravě jídel, nápojů apod. V dřívějších dobách měla velké využití také jako léčivý prostředek a to konkrétně k povzbuzení srdce a znovuobnovení organismu. Používala se hlavně v dobách předkolumbovských a později i v Evropě proti horečce nebo jako afrodiziakum.
jogurt v misce
Dnes už v lékařství takové postavení bohužel nemá.
Do Evropy se dostala až v 16. století, ale od té doby je velmi žádaná. Díky umělému opylování se časem dostala i na Madagaskar, Srí Lanku, Bahamy a mnoho dalších kolonií.

Nejdůležitější látkou, kterou obsahuje, je vanilin, který způsobuje tu nádhernou vůni a sladkou chuť. Můžete se setkat i s několika druhy, které právě koření poskytují.
zmrzlina a maliny
Mezi ten nejlepší patří ale planifolia, což je ta pravá vanilka.
V dnešní době se využívá hlavně v potravinářském průmyslu a v gastronomii. Určitě mnoho z nás neodolá zmrzlinám, čokoládě, pudinkům a mnoho dalším skvělým dobrůtkám. Našla i využití při přípravě voňavek a různých parfémů.
Říká se, že díky vůni vanilky můžete získat tvrdý spánek a sladké sny. Co je ale na tom pravdy, bohužel nevíme.

Když se ještě vrátíme na chvíli zpět k lékařství, překvapením pro vás může být to,
že má antimykotické vlastnosti, což znamená, že pomáhá k léčení plísní nebo houbových onemocnění, proto se často používá k léčbě kožních problémů nebo ekzémů. Působí velmi pozitivně na náš nervový systém.
zmrzlina v misce
Velmi příjemná je i aromaterapie s pomocí vanilky. Navozuje pocity klidu a pohody a pozitivně působí při nechutenství či podráždění.
A pozor! Jestliže jste momentálně v očekávání přírůstku do rodiny a trpíte v těhotenství nevolnostmi, pak dobrým tipem jak na ně vyzrát je dobrá vanilková zmrzlina.