Hobby

Odcházení ze scény?

Dokud bude žít starší a střední generace, mají určitě i knihy ještě šanci na přežití. Ale co se stane, až se generace vymění a zůstanou jen ty, které již vyrůstali s moderními technologiemi a více než s knížkou, byly zvyklé chodit na záchod a do postele s mobilem nebo tabletem?
historické knihy
Snažím se být optimista a doufám, že i pak knihy přežijí. Žádná sebelepší čtečka knih nebo chytrý telefon nemohou nahradit to listování mezi stránkami, šustění papíru a nezaměnitelnou vůni. Jedná se i o ten psychický efekt, který vlastnictví knih s sebou přináší. Když máte doma polici s knihami nebo knihovnu a můžete ji pohledem přehlédnout a říci si, tohle všechno a mnohem více jsem již přečetl. Sáhnout přitom po oblíbené knize a najít pasáž, kterou si pamatujete nebo jste si zatrhli.
Ano, knihy jsou dnes poměrně drahé, kolikrát se jedná i o kousky pro sběratele. Neinvestujeme do nich ale tak často, mnoho si jich můžeme půjčit v knihovně a hlavně jsou krásným dárkem pro někoho, kdo rád čte. Pokud tedy znáte jeho vkus a trefíte se mu do něho.
Někdo považuje lidi, kteří mají jako koníček čtení knih, za nudné patrony. Opak může být pravdou. Tito lidé mají obvykle bohatý vnitřní život, fantazii a rozhled. Kdo rád čte, ten má širokou slovní zásobu a je obvykle kultivovanější. O knihách se dají vést i dlouhé hovory, pokud se potkají dva vášniví čtenáři.
stoh knih
Samozřejmě se četba dělí na různé žánry a ty mají své kvality. Větší a menší. Spisovatelů je hodně a čtenářů málo, proto se nabídka titulů řídí poptávkou. Jednou je v módě fantasy, pak zase upírské ságy, poté drsné detektivní příběhy nebo erotické romány. Záleží na tom, jaká se udělá knihám reklama a jak se dokážou mezi čtenáři prosadit. Pro jednoho je to brak, pro druhého srdeční záležitost. Je to tak v pořádku, hlavně že kniha žije dál. Bylo by smutné, kdybychom ji za desítky let chodili obdivovat jen do muzea.