Hobby

Vážíme si svých kočičích přátel?

Kočky jsou skutečně krásná zvířata, a tak mnohého z nás okouzlí už jen jejich zevnějšek. Jejich roztomilá kulatá hlavička, velké oči a hebký kožíšek svádí k mazlení a dokáží si nás zcela podmanit. Hravá koťátka si oblíbí především malé děti. Na první pohled dokáže kočka vzbudit tolik kladnýchemocí, že neváháme si ji pořídit. Dokáže nám opravdu dát mnoho a dokonce příznivě ovlivňovat náš zdravotní stav .
chování kočky
Dáváme kočce všechno, co potřebuje?
My lidé jsme vůči kočkám domýšliví. Myslíme si, co všechno pro ně neděláme, když jim dáme dobré jídlo a teplý pelíšek. Jsme rádi, když se s námi pomazlí a když nás s radostí vítají po příchodu domů. Ale dokážeme dostatečně ocenit vše, co kočka dělá pro nás? To ona sepřizpůsobila nám, když s námi sdílí naše obydlí, to ona sevzdala částečné svobody, aby s námi mohla žít, i když jí nic více není vlastní. Jsme si však my jisti tím, že je u nás spokojená a že pro ni děláme opravdu maximum, jak by si zcela jistě zasloužila?
krmení kočiček
Lidské sobectví
V mnoha případech se ke kočkám nechováme zrovna tak, že bychom mohli mít čisté svědomí. Pořídíme koťátko domů svým dětem pro radost, ale už tolik nemyslíme na nás zcela odkázané zvířátko. Jakmile totiž zjistíme, že péče o ně není tak jednoduchá, jak jsme si představovali, snadno se kočky zbavujeme v domnění, že se umí o sebe dobře postarat.
kočka s obojkem
Sobectví se však neprojevuje jen ve snadném zbavování se kočky, ale také v chování, které pramení z neznalosti její výjimečné povahy a potřeb. Víme třeba, jak ji správně krmit, abychom předešli tak častému chronickému selhání ledvin? Důležitý je také citový přístup ke kočce a zajištění dostatečných podnětů, aby netrpěla samotou a depresí. Pokud nemůžeme být často doma, je téměř nutností pořídit jí kočičího kamaráda, aby nestrádala a nevyvinula se u ní nečistotnost, agrese a další nežádoucí chování.