Auto moto

Když je třeba přeletět dálnici

Kdo byl někdy doslova uzavřen a zablokován v koloně, dokáže si představit, jak jednoduché by to bylo, kdyby si člověk mohl jenom roztáhnout vrtule a z místa přeletět až za kolonu. To bychom si jistě přáli všichni, avšak realita je taková, že sice létající auta by byla, ale ještě stále je nedokážeme zvednout z místa. Na nejnovější model se však podíváme kousek za hranice, na Slovensko, kde se jedna inovativní firma pokouší o proboření další vlny fantazie.
 letící auto

Slováci už létají

Slovenská firma Aeromobil nedávno představila svůj nejnovější koncept, Aeromobil 5.0 VTOL, čtyřsedačkového krále vzdušného prostoru, který bude schopný vzlétnout z místa bez rozjezdu a dráhy, díky páru vrtulí, které budou připevněny na každém konci z křídel. A radost budou mít i ekologové, protože celé auto je kompletně poháněno elektřinou se solárními panely, nestane se tedy, že by se snad v budoucnosti nemyslelo na planetu. Dalším plusem bude to, že tyto „křídla“ dokáže auto složit při přepnutí na pozemní mód, což je jistě oddech pro ty, kteří třeba létající auto nebudou mít a budou muset přistávající kaskadéry strpět.
 modré bmw i8

A co řidičské oprávnění?

Nejnovější model by měl být řízen jak člověkem, tak by za něj řízení mohla převzít AI, a zde vyvstává otázka, zda-li bude třeba řidičské oprávnění nebo ještě k tomu všemu také pilotní licence. Můžeme jenom spekulovat, ale jedno je jisté, pokud se v budoucnosti budete potřebovat někam rychle dopravit, stačí se povznést, zapnout robota, určit místo a ten vás tam vzdušnou čarou doveze za pár chvil.
 
Nyní vyvstává otázka, jestli něco hrozí tradičnímu automobilovému průmyslu? No samozřejmě, že hrozí, protože pokud budou létající auta v dostupné cenové relaci, kdo by vůbec zůstával na zemi? Je tu však jeden problém, kterého se tedy upřímně bojíme, a to takový, že možná bude trochu riskantní řízení právě ve vzduchu, jestliže si kdokoliv bude létat, jak se mu zlíbí a je tedy třeba už teď projednat, jaká pravidla by platila „tam nahoře“.