Technika

Space X testuje nejsilnější raketu světa

Nová Raketa od společnosti Space X pro přepravu těžkých nákladů odstartuje v posledních měsících roku 2017. Elon Musk to přislíbil na Mezinárodní vesmírné konferenci. Také upozornil, že se bude jednat o první let rakety Falcon Heavy, která odstratuje z Cape Canaveral ani tento let, by se nemusel obejít bez obtíží.
 raketoplán ve vesmíru
Světem uznávaný vizionář podle agentury AFP doslova uvedl „Je zde velké nebezpečí, že se nepodaří při prvním startu dostat raketu na oběžnou dráhu. Falcon Heavy by mněla obsahovat jeden centrální a dva boční stupně místo jednoho. Celkem se hovoří o sedmadvaceti motorech místo devíti. Při stratu je nezbytné, aby zážeh motorů probíhal u Všech současně. Podle vyjádření Muska byl vývoj náročnější než se přepokládalo. Během prací se zjistilo, že nejde jen spojit první tři stupně k sobě sériově, ale středový stupeň se musí předělat, aby šlo oddělit boční stupně celé sestavy.
V průběhu prací se inženýři museli vypořádat s výraznými vibracemi, které způsobovalo spojení prvních tří stupňů rakety Falcon 9. Díky zmodernizovaného pohonu bude možné přepravovat náklady o hmotnosti až 64 tun na nízkou oběžnou dráhu (LEO-Low Earth Orbit). Na nízkou oběžnou dráhu bude tedy Falcon Heavy nejsilnější komerční raketou na světě. Na trans-lunární dráhu, zvládne vynést až šestnáct tun a k přechodové dráze Marsu to bude tun čtrnáct. Při srovnání se Saturnem V, který na LEO, dopravil okolo 140 tun nákladu. Falcon přepraví o polovinu méně než Saturn V, ale ten naposledy startoval na niskou oběžnou dráhu 14. května 1973.
planetární systém
Proto se nedivme obavě Elona Muska. Stále zbývá vyřešit několik problému, které nelze testovat a simulovat na pozemním zařízení. Testy na chování rakety při překročení rychlosti z nadzvukové do hypersonické při maximálním dynamickém namáhání zkrátka v laboratorních podmínkách otestovat nelze. Při tomto přechodu se výrazně změní aerodynamika a raketa bude vystavována silným odporům.